امامزاده سه تن شيخ (گلستان سعيد) دماوند

 

امامزاده شيخ ابوسعيد در فاصله 680 متري غرب مسجد جامع و در35 درجه و 43 دقيقه و 25.7 عرض جغرافيايي و در 52 درجه و سه دقيقه و 46.9 ثانيه طول جغرافيايي و در ارتفاع 2015 متر از سطح دريا و در محله چالكا (ميدان قدس فعلي ) واقع شده است.

بر روي اسم شيخ اتفاق نظر وجود ندارد. برخي او را شيخ ابوسعيد، برخي شيخ شمس‌الدين و برخي نيز آن را خيرالله مي‌نامند. عده‌اي گفته‌اند اسم اين امامزاده سه تن شيخ (خيرالله، شمس الله  و اسماعيل) بوده است.

اين بناي امامزاده شيخ جديدالاحداث بود و در دهه اخير توسط هيئت امنا و اداره اوقاف دماوند از محل موقوفات امامزاده احداث شده است. اين بنا ساختماني است مستطيل شكل كه در جهت شمال- جنوب با مصالح سنگ كبود و ملات سيمان و تيرآهن ساخته شده و شامل اتاق مستطيل شكلي در شمال و اتاق مربعي در ضلع جنوب است. اتاق شمالي محل مقبره بود و داخل آن ضريح فلزي گذاشته‌اند و اتاق جنوبي به عنوان نمازخانه احداث شده است.

كليه سطوح جانبي بنا سنگي و نماي داخلي آن با گچ اندود مي‌باشد و روي آن را رنگ سبز زده اند. گنبد امامزاده دو پوشه بوده و از خارج با ورق‌هاي آلومينيومي كه به شكل پولك ماهي بريده شده، پوشش داده شده است. شكل گنبد هويت مشخصي نداشته و تركيبي فيمابين گنبد رك و شاخ بزي مي‌باشد. متولي امام زاده مي‌گويد: «قبلاً در اين بناي برج مانندي وجود داشت كه با سنگ و ملات گچ و خاك احداث شده بود. چون آن بناخيلي آسيب ديده و بخشهاي زيادي از آن تخريب شده بود لذا آن را بازسازي كرديم.»

پيرامون بناي جديدالاحداث امامزاده شيخ كه در ضلع شمالي ميدان قدس دماوند قرار دارد، قبرستان اموات اهالي چالكا مي‌باشد و هم‌اكنون نيز مورد بهره برداري است. محوطه مقبره‌ و قبرستان پيرامون آن امروزه  گلستان سعيد ناميده مي‌شود.