امامزاده محمد تقي شهر رودهن دماوند

 

شهر رودهن در 2 طرف جاده تهران-آمل (هراز) اين در فاصله 41 كيلومتري تهران قرار دارد. در ضلع غربي شهر رودهن و در 35 درجه و 44 دقيقه و 20.7 ثانيه عرض جغرافيايي و در 51 درجه و 54 دقيقه و 34.3 ثانيه طول جغرافيايي و و در ارتفاع 1880 متر از سطح دريا، برج سنگي مقبره‌اي قرار دارد كه به امامزاده محمد تقي فرزند امام جعفر صادق (ع) مشهور است.

بناي امامزاده برج هشت‌ضلعي مي‌باشد كه در داخل هر ضلع بيروني آن‌ طاقنمايي تعبيه شده اما از داخل داراي طاق نما نيست. گنبد امامزاده از نوه دو پوشه است كه از خارج به صورت گنبد رك و از داخل عرقچين مي‌باشد. زير گنبد از داخل داراي رسمي بندي‌هايي بسيار زيبايي است كه در نوع خود بي‌نظير اند.

مصالح بنا از سنگ لاشه و ملات گچ و ساروج بوده ، نماي بيروني آن در ابتدا با ملات گچ سنتي و در سال‌هاي اخير با سيمان سفيد اندود شده است. تمامي سطوح فضاي داخلي امامزاده با گچ اندود شده و معجر چوبي ساده اي روي قبر قرار داده‌اند.

در ضلع شمالي و شرقي بنا و به فاصله يك متر از آن بناي جديدالاحداثي  با اسكلت فلزي و مصالح آجر و ملات سيمان در سال 1378 با همكاري اهالي، شهرداري و اداره اوقاف و امور خيريه احداث شده كه متأسفانه لطمه شديدي به امامزاده وارد كرده است. علي‌رغم احداث اين ساختمان پرهزينه متأسفانه ريالي براي مرمت بناي امامزاده خرج نكرده اند.

با توجه به سبك و سياق بناي امامزاده و مقايسه آن با موارد مشابه قدمت آن را مي‌توان قرون  7 و 8 هجري تعيين كرد. پيشنهاد مي‌نمايد اين در طرح حريم اين مكان مذهبي و تاريخي در اضلاع  شمالي، شرقي و جنوبي حد فاصله ده متر از ضلع خارجي بنا و در جبهه غربي آن 5 متر و تا حد جاده عبوري  مورد تصويب قرار گيرد. ضروريست در ضلع غربي جهت رعايت حريم منظري تا خط الرأس كوه مجاور،  بنايي احداث نشود.

بدنه بيروني ضلع غربي بناي امامزاده محمد تقي بر اثر ريزش كوه مجاور حدود 2 متر انباشته از خاك و خاشاك شده بود درخت تنومند داق داقوني از پي بنا در طي دو سه سده گذشته روييد كه آسيب‌هاي جدي به بنا وارد نموده است.

در سال 1380 هجري شمسي اداره كل ميراث فرهنگي استان تهران در برنامه حفاظتي خود از اين بنا، اقدام به تخليه خاك‌هاي انباشته شده در بدنه مقبره نمود و درخت « داق داقون» را كه خشكيده بود قطع كرد و ديواري به فاصله‌ ي 1 متر  براي جلوگيري از ريزش مجدد خاك و سنگ كوه مجاور در ضلع غربي آن احداث كرد. ان‌شاءالله در برنامه مرمتي سال آينده نسبت به مرمت اساسي بنا اقدام خواهد شد.