آرامش، وحدت و احقاق حقوق مردم

 

درباره وقايع تلخ اخير كه پيرامون نقل‌وانتقال تجهيزات بيمارستان سوم شعبان انجام شد، گفتني‌ها و نكات فراواني وجود دارد كه تجزيه و تحليل منصفانه آن فرصتي ديگر مي‌طلبد ليكن در حال حاضر توجه همه مردم شريف منطقه به چند نكته ضروري است:

1- اعتراض ايجاد شده در وهله اول نسبت به نحوه انتقال به بيمارستان با توجيهات غيرقابل پذيرش به‌دور از پختگي و بدون مشورت‌ها و كارشناسي‌هاي لازم و و سپس به اصل انتقال تجهيزات بوده است كه چنانچه مسيرمنطقي خود را بپيمايد كاملاً بجا و سزا و شايسته پيگيري است. ضمن اينكه حق مردم است بدانند كه اين تصميم با اين شكل چرا اتخاذ شده است؟

2- اعتراض انجام شده به تجهيز بيمارستان جديدالاحداث نيست ، بيمارستان جديد با كيفيت مناسب به ، امكانات و فضايي خوب و قابليت‌هايي بهتر مي‌تواند آبروي همه ي شهرستان باشد و همه مردم در كمال صميميت از آن نيز استفاده كنند. بنابراين هر كس نسبت به تجهيز بيمارستان جديدالاحداث معترض باشد حرف او غير قابل پذيرش است.

3- در اين ميان كساني كه مي‌خواهند با افشاندن بذر اختلاف فضاي ايجاد شده را تبديل به اختلافات محلي كنند، خواسته يا ناخواسته جفاي بزرگي در حق همه مردم مي‌كنند. دماوند با همه شهرها و روستاها و شهرك‌هايش نياز به دو بيمارستان دارد.

4- براي تجهيز هر دو بيمارستان كه مصداق بارز احقاق حق همگان رسيد همه بايد تلاش كنيم. نيكوكاران، مسئولان دلسوز محلي ، هيئت‌هاي امنا و عموم مردم بايد در اين گام وحدت بخش با هم، هم‌صدا و هماهنگ باشند. ما مردمي هستيم كه سال‌هاست در صفا و صميميت با هم زندگي كرده‌ايم و شريك غم و شادي هم بوده‌ايم، پيوندهاي ديني و برادري با پيوندهاي مقدس خويشاوندي نسبي و سببي مضاعف شده است. اين پيوند و اخوت را به هيچ قيمت نبايد از دست بدهيم.

5- اينكه براي احقاق حقوق خود اعتراض و انتقاد و تجمع كنيم مناسب و خوب است اما در اين ميان بايد به شدت مراقب باشيم افراد مشكوك و غريبه، چهره‌هاي نامقبول و كساني كه مي‌خواهند از آب گل‌آلود ماهي بگيرند خواسته‌هاي مردم را رنگ و بوي سياسي ندهند. اين كه راديو فردا از اجتماع مردم گزارش بدهد و بي بي سي اخبار آن را منتشر كند نشانگر آن است كه برخي از جريانات ناسالم در صدد سوءاستفاده هستند.

اينجاست كه بايد مسير درخواست‌ها در مجراي عقلاني و منطقي و به دور از تشنج و غوغا انجام گردد. ما نبايد بهانه به دست فرصت‌طلبان بدهيم.

6- در شرايطي كه جو غالب با احساسات  و حركات هيجاني است، بازار شايعات و سخنان بي‌اساس نيز رواج مي‌يابد. در حوادث گذشته در كمترين مدت ممكن اخباري بر سر زبانها افتاد كه هيچ كدام اساس و پايه اي نداشت؛ شايعاتي مانند: مخالفت امام جمعه با تجهيز بيمارستان جديد، كشته شدن يكي از افراد معترض يا نيروهاي پليس، انتقال تجهيزات بيمارستان در زمان تجمع و ترويج سخناني كه موجب كدورت و اختلاف بين مردم و محلات مختلف مي‌شود. مهم‌ترين نتيجه تلخ اين شايعات افشاندن بذر سوءظن و بدبيني بين مردم است كه سال‌ها با صفا و صميميت با هم زيسته‌اند و بهترين راه مقابله با آن بي‌اعتنايي به اين گونه افراد و حتي برخورد با آنان است. 

7-  در تجمع گروهي از مردم در روز شنبه، چنانچه با تدبير بهتري انجام مي‌شد، هيچ وقت كار به درگيري مردم و پليس خدمتگزار نمي‌كشيد. همگان پليس را خدمتگزار جامعه مي‌دانند و به آن‌ها علاقه دارند، توقع اين است كه در اتخاذ تدابير حساسيت‌هاي لازم با مردم‌شناسي و جامعه‌شناسي مناسب انجام شود و نيز كساني كه دستورات مزبور را صادر كردند و موجب اين درگيري تلخ شدند شناسايي و معرفي شوند.

8- بارها گفته‌ايم و بار ديگر هم مي‌گوييم، شهر دماوند فقط چهارمحل نيست بلكه بيش از بيست محله و وادي در دماوند وجود دارد. منطقه است داراي دو بخش مركزي و رودهن و چهار شهر به نام‌هاي دماوند، رودهن، آبسرد، كيلان و  چندين دهستان و ده‌ها روستا با مردمي متدين و نجيب اما صبور و محروم كه استحقاق هر گونه خدمتي بي‌منت را دارند. از جمله آن برخورداري از امكانات بهداشت و درمان است. پس بايد همه شهرها و دههاي ما به فراخور جميعت خود از آن در حد مطلوب برخوردار باشد، از جمله تجهيز درمانگاه‌هاي كيلان و آب سرد، احداث بيمارستان رودهن و احداث درمانگاه شبانه‌روزي گيلاوند.

9- در حال حاضر ما بيش از هر چيز نيازمند آرامش و وحدت هستيم. در شرايط ثبات و آرامش هم شرايط خدمت بيشتر فراهم خواهد شد و هم مردم احساس امنيت بيشتري خواهند داشت. در شرايط آرامش و وحدت مردم خادمان  خود رابيشتر مي شناسند و اتفاقا كساني كه قصد خدمت ندارند نيز بهتر شناسايي خواهند شد.

10- شايسته است مسئولان محترم به ويژه مسئولان ارجمند استانداري تهران كه با حضور مؤثر خود سهم زيادي را در آرامش مردم ايفا ‌كردند، در پيگيري صورت‌جلسه مصوب روز شنبه 16/12/82  نهايت سعي و تلاش را مبذول دارند و در نهايت با تشكيل جلسه‌اي با حضور مسئولان وزارت بهداشت و درمان به ويژه وزير محترم بهداشت و درمان، موجبات تجهيز هر دو بيمارستان مورد تقاضاي مردم را فراهم آورند.

بدانيد كه در آرامش و وحدت، حقوق حقه همه مردم خوب ديارمان از شهرها و روستاهاي منطقه به دست مي آيد.

حميد مشهدي آقائي (82/12/17)

نشريه ره آورد - شماره 153