در سال نوآوري و شكوفايي

 همايش دماوند و توسعه را احيا كنيم

 

انسان به تدبير حكيمانه رهبر فرزانه انقلاب «سال نوآوري و شكوفايي» نام گرفته است. مثل هميشه يك نام‌گذاري الهام‌بخش، اميد آفرين كه نگاه‌ها را به آينده مي‌دوزد و فضايي از اميد و اطمينان را-  به شرط بهره‌مندي صحيح از فرصت- در محيط زندگاني مان پديد مي‌آورد.

مقام معظم رهبري آخرين سال سومين دهه انقلاب را سال نو آوري و شكوفايي ناميدند.

سال 87 مي‌تواند نقطه پاياني زيبا براي دهه دوم انقلاب و آغازي پرتحرك تر در آغاز دهه چهارم انقلاب باشد. دهه‌اي كه رهبر هوشمندي انقلاب آن را دهه پيشرفت و عدالت نام گذاردند. به ياري خدا در اين سال درباره دو مقوله مهم نوآوري و شكوفايي سخن خواهيم گفت. در اين شماره چند نكته را يادآور مي‌شوم:

1- در اين سال، به عنوان سال پاياني دهه سوم وآغاز دهه چهارم بايسته است همه مردم و مسئولان در جنبه‌هاي فردي و جمعي با نگاهي به گذشته و نگرشي به آينده به ارزيابي گذشته و تدبير فردا بپردازند. در اين ميان هر منطقه و شهرستان نيز بايد سهم خود را جستجو كند و نقش خود را بيابد. مردم و مسئولان ما در اين باره چه انديشيده‌اند؟ مسئولان بلندپايه شهرستان براي دهه آينده چه فكري دارند؟ آيا دماوند به فراخور نام بلندش جايگاه شايسته خود را پيدا خواهد كرد؟

2- نوآوري پيامد بيداري از خواب سنگين زمستاني است. بايد بيدار شد تا نور شكوفا شود ، بايد خرقه كهنگي و كهنه انديشي و تعصبات بيهوده دست‌وپاگير را جسورانه انداخت و جامه پيشرفت را شجاعانه برتن كرد. نوآوري و شكوفايي ويژگي بهار است. آيا ما از خواب سنگين زمستان عقب‌ماندگي و عقب‌گرد بيدار شده ايم؟!

3- مهم‌ترين بعد نوآوري، نگاه‌هاي نو و انديشه‌هاي نوين است. تغبير نگاه منجر به تغيير انديشه‌ها و روش‌ها خواهد شد  و بدون آن،  تغييرات محدود و ناقص و سطحي خواهد بود. ما در تمام عرصه‌هاي كشور نياز به اين تغييرداريم، تغيير نگاهي كه سالياني چند است رهبر عزيز طلايه‌دار آن هستتد. حقيقت اين است كه ريشه‌اي ترين و اصلي‌ترين مشكل در منطقه ما نگاه‌هاي كهنه، ناقص و محدود است؛ از اين‌روست كه كهنگي از در و ديوار شهرها و روستاهايمان هويدا است. اين چيزي است كه هر تازه واردي در اولين نگاه آن را در مي‌يابد.

واقعيت تلخ ديگر اين است كه منطقه ما در مقايسه با مناطق همطراز خود، دچار عقب‌ماندگي مضاعف است و اين ثمره تلخ محصول شجره ي نامبارك اختلافات، تنگ‌نظري ها، محدود انديشي‌ها، سهم خواهي هاي حزبي، منفعت‌طلبي هاي فردي است كه ريشه آن نگاه " بد"، " ناقص " و " غلط " و " محدود " است.

4- درست دوازده سال قبل در يك حركت مبارك و ارزشمند همايشي از نخبگان و عناصر مؤثر شهرستان دماوند در سالروز ميلاد پيامبر اكرم (ص) و امام صادق (ع) گرد هم آمدند، بيش از 500 نفر از فرزندان اين ديار كه از شهرها و روستاها در كنار هم با يكديگر آشنا شده‌ند. اين همايش يك حركت مقدماتي بود و اولين گام … اما دريغ و افسوس كه پس از آن هيچ كس گام بعدي را برنداشت و در حد دو اطلاعيه و فراخوان ناتمام ماند. اينك فرصت گام بعدي است. از اين همايش دماوند و توسعه " با نگاهي نو ، طرحي نو، اهداف و روش‌هايي نو ". اينك آن 500 نفر- كه گوشه‌اي از يافته‌هاي ما از گنجينه نيروي انساني اين سامان بود- حتماً به چند برابر رسيده است؟

آيا كسي هست در اين راه گامي بردارد. بي‌ترديد فرماندار محترم، امام جمعه عزيز و نماينده‌ گرامي اين ميان نقش اول را دارند. ما منتظر اقدام عملي مسئولان هستيم و در اين مسير ايده‌ها و تجربه‌هاي گرانسنگي هست كه سخاوتمندانه در اختيار خواهيم گذاشت.

حميد مشهدي آقائي (اول ارديبهشت 87)

نشريه ره آورد - شماره 344