درباره سفر رئيس‌جمهوري به شهرستان دماوند

 

1- دومين سفر رياست محترم جمهوري - طبق گفته مسئولان شهرستان - در ماه رمضان اتفاق مي‌افتد. بدون شك اين گونه سفرها در افزايش ارتباط و اعتماد بين مسئولان ومردم تأثير زيادي خواهد داشت، علاوه بر اينكه اين حركت خجسته مي‌تواند دو نتيجه ديگر نيز داشته باشد:

اول. فضاي ذهن مسئولان درباره مشكلات و نيازهاي مردم را تعيين مي‌كند و آنان مردم را فقط از دريچه‌هاي اتاق كار و پشت ميز خود نبينند.

دوم. الگويي از نحوه ارتباط نزديك مردم و مسئولان را ارائه دهد و در اين راستا فرهنگ‌سازي كند و درواقع به نحوي به مسئولان استان و شهرستان نيز حضور نزديك در ميان مردم را بياموزد.

اين همان حركت ارزشمند دولت نهم است كه بارها مورد تأييد مقام معظم رهبري قرار گرفته و از رويكردهاي فرهنگ‌ساز اين دولت است. اما نكته مهم اين است كه مردم منطقه ما اين نحوه ارتباط را در شهرها و روستاها چقدر احساس كرده و لمس نموده‌اند؟! مسئولان ارشد استان و شهرستان در اين راستا تا چه اندازه به اين فرهنگ سازي پرداخته‌اند ؟ مردم ما در ارتباط گيري با مسئولان شهرستان خود، ملاقات با آنان چقدر توفيق داشته‌اند و همچنين چقدر مسئولان را در شهر، روستا ، مسجد ، اداره و جمع خود ديده‌اند؟

البته فرصت ماه رمضان براي مسئولان محترم، فرصت بسيار خوبي است كه ان‌شاءالله بهره‌مند خواهند شد و در كنار ارتباط با خدا، ارتباط با خلق خدا را بيشتر تجربه‌ خواهند نمود.

2- تا به حال از سال 75 تاكنون سه رئيس‌جمهور به شهرستان ما آمده‌اند و در زمان هر كدام اقدامات خوبي هم صورت گرفته است. اما بي‌ترديد هيچ كدام از اين سفرها به تحول منجر نشده است!! توقع و انتظار مردم از سفر بالاترين مقام اجرايي كشور به منطقه خود بيشتر از حد معمول است و اين انتظار هم بجا و سزا است. در بسياري از سفرهاي آقاي احمدي نژاد ما اين تحول را شاهد بوده‌ايم. حتي در شهرستان‌هاي استان تهران نيز حركت‌هاي مؤثري به ثمر نشسته است اما مردم شهرستان ما اين تحول را احساس نمي‌كنند. حقيقت اين است كه اطلاع‌رساني خوبي نيز در اين باره از سوي مسئولان انجام نشده است.

3- شايسته است مسئولان ارشد منطقه - به ويژه فرماندار محترم - در آستانه اين سفر تاريخي اولاً گزارشي عيني و روشن از نحوه اجراي مصوبات اول سفر رياست محترم جمهوري را به مردم ارائه دهند. ثانياً در ارائه نيازها و خواسته‌ها با رعايت دقيق اولويت‌ها و ابعاد مختلف، تمام جنبه‌هاي  نيازها را با توجه به آينده شهرستان در نظر بگيرند مبحث از كارشناسي‌هاي لازم - كه الحمدالله در حال انجام است - آن را به ايشان ارائه نمايند. ثالثاً حضور فعال در جلسه نهايي هيئت دولت درباره استان تهران، سهم واقعي و حقيقي مردم را مطالبه نمايند.

4- حقيقت اين است مردم از مسئولان منطقه خود نيز انتظار يك حركت مداوم و پيگيري هدفمند دارند. ان‌شاءالله شيريني اين سفر به‌يادماندني در كام مردم ما دهها سال بماند.چنين باد.

حميد مشهدي آقايي

 نشريه ره آورد - شماره 361